תביעות נזיקין

תביעות נזיקין

רבים לא מודעים לכך אבל מדי שנה בשנה מוגשות בישראל אלפי תביעות נזיקין בעקבות מקרים מצערים שאירוע לתובעים. בכל אותן תביעות נזיקין מטפלים עורכי דין שמתמחים בתחום ושמכירים את החוק מלפנים ומאחור. מה שחשוב להבין בכל הקשור לכל אותן תביעות נזיקין  הוא שגם במידה ואתם בטוחים בכל מאת האחוזים כי הצדק בידכם וכי אתם עומדים לצאת מכל הפרשייה כשידכם על העליונה וכשבכיסכם מלוא הסכום המגיע לכם על פי חוק, הרי שלא תמיד אכן כך מתנהלים הדברים ובפירוש לא כך מסתיימים כל המקרים וזאת כיוון שהתחום של תביעות נזיקין הוא תחום מורכב מעין כמוהו.
דיני הנזיקין הם דינים מורכבים מאין כמוהם ולעתים קרובות גם תביעות נזיקין שנראו פשוטות בהתחלה ושעל פניו נראה כי סיכויי ההצלחה שלהן היו גבוהים במיוחד, בסופו של דבר נפלו על קוצו של יוד בגין חוסר מקצועיות של עורכי הדין שטיפלו בהן.
המורכבות של תביעות נזיקין
קצרה היריעה מלהסביר באופן מפורט ובאריכות את המורכבות הטמונה בכל אותן תביעות נזיקין אך על קצה המזלג ניתן לכתוב כי על מנת להצליח לקבל את הפיצויים הקבועים בחוק עבור כל מקרה ומקרה ישנו צורך להוכיח כי התקיימו יסודות העוולה. כך למשל כשמדובר על תביעות נזיקין שהוגשו בעקבות מקרים של רשלנות רפואית, ישנו צורך להוכיח כי הרופא המטפל חרג מחובת הזהירות המוטלת עליו, להראות כי אכן נגרם למטופל נזק גופני ובנוסף יש לקשור את הרשלנות הרפואית בקשר סיבתי לנזק שנגרם. כמובן שישנו צורך גם לאמוד את מידת הנזק.
כפי שאתם מבינים מהדוגמה הקטנה שהזכרנו לעיל, תביעות נזיקין הן עסק מורכב מאין כמוהו. כמו כן יש להבין כי לא אחת מתעורר הצורך לתבוע כמה גורמים במקביל כיוון שלא תמיד רק גורם אחד היה אחראי לנזק שנגרם לתובע. אם במקרים של רשלנות רפואית עסקינן הרי שלא אחת ישנו צורך להגיש תביעות נזיקין גם נגד הרופא המטפל, גם נגד בית החולים וגן נגד הצוות המסייע במקביל. מורכב, כבר אמרנו?
מה היא העלות של תביעות נזיקין?
רבים גם לא מודעים לכך ששכר הטרחה של עורכי הדין שמטפלים בכל אותן תביעות נזיקין נגזר מסכום הפיצויים. המשמעות היא שעל מנת להגיש תביעות נזיקין, אין צורך לשלם לעורך הדין מראש אלא רק לאחר קבלת הפיצויים. עם זאת, יש לסכם מראש באופן ברור מה תהיה הנגזרת של שכר הטרחה מסכום הפיצויים. במקרים מסוימים אחוז השכר יהיה תלוי בגובה הפיצויים.
עם זאת, תביעות נזיקין דורשות השקעה כספית ברוב המקרים שלא קשורה לשכר עורך הדין. כך למשל ישנו צורך לשלם את אגרת בית המשפט וכן לא אחת ישנו צורך להשיג חוות דעת רפואית מרופא מומחה כפי שציינו וחוות דעת רפואית היא מסמך שעלות הכתיבה שלו יכולה להגיע גם לעשרת אלפים שקלים אם לא יותר. את ההערכה לגבי העלות הכספית של כל אותן תביעות נזיקין ניתן לרוב לקבל כבר בשלב פגישת הייעוץ הראשונית מול עורך הדין במיוחד אם אותו עורך דין כבר טיפל בתביעות מהסוג שעמו אתם מתמודדים.
לסיכום
בכל מקרה שבו אתם מאמינים כי קיימת לכם עילה להגשה של תביעות נזיקין, לפני הכול עליכם לגשת לעורך דין שמתמחה בתחום של תביעות נזיקין ויפה שעה אחת קודם. במקביל עליכם להשיג את כל הניירת הקשורה לתביעה. במידה ומדובר על תביעות נזיקין שעוסקות בנזקי גוף, עליכם למשל להשיג את כל הצילומים ואת כל המסמכים הרפואיים הקשורים לאירוע ואם מדובר למשל על תביעות נזיקין שקשורות לנזקי צנרת או נזקי מבנה, עליכם להשיג את הדו"ח של השמאי לצורך העניין שטיפל במקרה. בשלב זה נאחל לכם בהצלחה ורפואה שלמה.